Lester Alonzo Taylor

Lester Alonzo Taylor urodził się 24 września 1917 roku w Lawrence County, w stanie Tennesse. Dorastał wraz z licznym rodzeństwem, gdyż miał trzech braci (Mitchell, Carlis Cleo, William Gene) i pięć sióstr (Ruby Estelle, Selma, Lola Mae, Mary Fleda, Betty Jean). W 1937 roku Lester wraz z rodzeństwem i rodzicami przenieśli się do Kalifornii. Jednak po dwóch latach rodzina powróciła do Tennesee. Lester pozostał w Kalifornii w celach zarobkowych.

30 stycznia 1942 roku Lester wstąpił w szeregi US ARMY.

Lester Alonzo Taylor

Poniżej zdjęcie Lestera A. Taylora już jako żołnierza US ARMY.

Lester Alonzo Taylor

Jak wielu młodych mężczyzn był zaintrygowany dodatkowymi 50 dolarami żołdu, które były wypłacane spadochroniarzom. Z nimi też postanowił związać swoje dalsze losy. Swoją przygodę w szeregach US Paratroopers rozpoczął w 82giej Dywizji Powietrznodesantowej. Wraz z powstaniem 101szej Dywizji Powietrznodesantowej Lester znalazł się pośród Krzyczących Orłów. Szkolenie spadochronowe ukończył w Fort Benning, w stanie Georgia, a następnie został przeniesiony do Fort Bragg w Północnej Karolinie. Był szeregowym w kompanii Item, 3cim batalionie, 502gim Pułku Piechoty Spadochronowej.

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Kompania I, Fort Bragg - styczeń 1943
Taylor stoi w czwartym rzędzie, drugi z prawej
Źródło: http://www.pararesearchteam.com/

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Lester Alonzo Taylor
Źródło: http://www.pararesearchteam.com/

W trakcie pobytu w Fort Bragg, na jedną z przepustek postanowił wyjechać do domu rodzinnego w Tennessee. Podczas tego pobytu spotkał i zakochał się w Dewitt Jenkins, którą poślubił na dwa tygodnie przed wypłynięciem do Anglii we wrześniu 1943 roku.

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Poniżej zdjęcia Lestera Taylora w trakcie pobytu w Chilton Foliat w Anglii.

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

I/502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Z kompanią I odbywa również swój pierwszy skok bojowy w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku, w dniu D podczas alianckiej inwazji w Normandii. W tym czasie służył w stopniu Private First Class. Poniżej znajduje się częściowy wykaz składu osobowego kompanii I z maja 1944 roku:

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Po powrocie do Anglii w połowie lipca 1944 roku, Lester zostaje awansowany do stopnia Corporal. Za swoje działania w Normandii otrzymuje (pośmiertnie) Brązową Gwiazdę (Bronze Star) za uratowanie życia przyjacielowi, który wylądował w kanale, zaplątał się w spadochron i niemalże utonął. Uratowanym przez Lestera spadochroniarzem był Private First Class John Lackhovic, również z kompanii I.

Pochwała głosi:
Corporal Lester Taylor distinguished himself by heroic achievement in action. On June 6, 1944, he landed by parachute in the inundated area near Saint Germain de Varreville, France. Seeing a comrade struggling in his parachute in the canal, Corporal Taylor, ignoring the danger of enemy machine gun fire from nearby positions, and the danger of drowning in the canal, unhesitatingly plunged down the bank into the water and dragged the drowning man to comparative safety of the bank. The furor created by this rescue caused the enemy to fire on the three men engaged in the rescue with mortars as well as machine guns, but disregarding the risk involved, Corporal Taylor continued to render artificial resuscitation to his comrade until he regained consciousness. In a later operation, Corporal Taylor was mortally wounded. His actions were in accordance with highest standards of the military service.

Kapral Lester Taylor wyróżnił się bohaterskim czynem w boju. 6 czerwca 1944 roku wylądował na zalanym terenie w pobliżu Saint Germain de Varreville, we Francji. Widząc swojego towarzysza próbującego uwolnić się ze spadochronu, który wylądował w kanale, kapral Taylor, ignorując niebezpieczeństwo wrogiego ognia z broni maszynowej z pobliskiej pozycji oraz niebezpieczeństwo utonięcia w kanale, bez wahania rzucił się do wody i wyciągnął tonącego na względnie bezpieczny brzeg. Wściekłość, wywołana ratunkiem, spowodowała, że wróg ostrzelał trzech żołnierzy uczestniczących w akcji nie tylko z broni maszynowej, ale również ogniem z moździerzy. Lekceważąc ryzyko, kapral Taylor kontynuował sztuczne oddychanie aż jego towarzysz nie odzyskał przytomności. W późniejszej operacji, kapral Taylor został śmiertelnie ranny. Jego czyny były zgodne z najwyższymi oczekiwaniami stawianymi przez służbę wojskową.

Drugi skok bojowy odbywa 17 września 1944 roku w ramach operacji Market Garden. Służy już w stopniu Corporal. Fakt ten potwierdza częśćiowy wykaz składu osobowego kompanii I, przygotowany przed operacją:

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Lester dostał awans na polu walki (battlefield commision) 17 września 1944 roku. W stopniu Sergeant objął dowództwo nad pierwszą drużyną w drugim plutonie (1st Squad, 2nd Platoon). Potwierdzenie awansu nie zostało jednak wpisane do akt (dokumentacji) US ARMY. Wieczorem 18 września 2gi pluton dowodzony przez porucznika Roberta Burns'a otrzymał od majora Stopki zadanie utworzenia blokady na drodze, na wschód od Best, po której poruszają się niemieckie pojazdy. Około 22:30, drugi pluton był już na pozycjach. Przed trzecią w nocy, 19 września blokada utworzona przez drugi pluton stała się terenm zaciętych walk, gdy Niemcy próbowali staranować blokadę, które trwały jeszcze rankiem tego samego dnia. Drużyna Taylora została rozdzielona. Część znajdowała się po zachodniej stronie drogi, część po wschodniej. Wraz z dwoma towarzyszami postanowili przebiec na zachodnią stronę. Taylor zginął w trakcie przekraczania drogi od ognia nieprzyjacielskiej broni maszynowej. Jego towarzysze zeznali, że Taylor zdążył jeszcze zniszczyć gniazdo karabinu maszynowego zanim odniósł śmiertelne rany. Brązowa Gwiazda, która została przyznana mu pośmiertnie, zawierała Liść Dębu (Oak Leaf Cluster), który oznacza drugą Brązową Gwiazdę, za jego walkę w Holandii.

Pochowany został w pobliżu rejonu walk. 20 września jego ciało zostało przeniesieone i pochowane na tymczasowym cmentarzu wojskowym "Wolfswinkel" w Zon, na wschód od Best. W 1948 roku rodziny poległych mogły wybrać czy szczątki mają zostać pochowane na wojskowym cmentarzu w Margraten czy mają zostać przewiezione do ojczyzny. Szczątki Taylora zostały sprowadzone do Tennesee, gdzie został pochowany w swoim rodzinnym mieście.

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Grób Lestera Taylora na tymczasowym cmentarzu "Wolfswinkel" w Zon, 1944-48.

Odznaczony

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

Podziękowania

Ku pamięci
Lester Alonzo Taylor
24.09.1917 - 19.09.1944

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor

502nd PIR, Lester Alonzo Taylor