2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011

AktualnościManewry w Radzyniu Podlaskim - październikKalendarium rekonstrukcji
19-10-2014

Manewry październikowe (okres historyczny - lato 1944 roku) w całości zostały poświęcone zagadnieniu jakim są Pathfinderzy (D-DAY oraz Market Garden). W pierwszej części manewrów zapoznaliśmy się z teorią czyli historią Pathfinderów, sprzętem, którym się posługiwali oraz omówiliśmy pozostały sprzęt wykorzystywany przez amerykańskich spadochroniarzy w trakcie D-DAY oraz operacji Market Garden. Następnie przeszliśmy do praktyki czyli zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem, przygotowywaniem i rozstawianiem sprzętu (Eureka, lampy i panele). Umiejętności te miały nam się przydać w trakcie nocnych ćwiczeń poprzedzonych pozorowanym zrzutem.

Ćwiczenia rozpoczęliśmy po zapadnięciu zmroku. Działania miały być symulacją nocnego zrzutu pathfinderów, zebrania się pododdziału w ustalonym punkcie, a następnie przy pomocy posiadanego sprzętu oznaczenia strefy zrzutu (DZ - Drop Zone). Po "zrzucie" nie udało nam się zebrać wszystkich osób jednak jedna z dwóch grup dysponowała wystarczającą ilością lamp i Eureką, ażeby móc samotnie operować. Druga grupa udał się od razu na miejsce oznaczania DZ z pominięciem punktu zbiórki. Po dotarciu na miejsce i spotkaniu się obu grup okazało się, że miejsce na rozstawienie sprzętu nie jest odpowiednie i zmuszeni byliśmy do znalezienia innego miejsca w pobliżu. Po rozstawieniu i uruchomieniu sprzętu odczekaliśmy trochę czasu. Następnie złożyliśmy sprzęt i ruszyliśmy wykonywać kolejne zadania jak zabezpieczenie ważnych skrzyżowań oraz mostów. Okazało się, że był to dopiero początek karkołomnego marszu... który wszystkim dał się we znaki.

Okazało się, że do piechurów zaliczyć nas nie można... a ambitny dystans do pokonania okazał się dla nas jeszcze nie do przebycia.

Jednym z nowych elementów wprowadzonych na manewrach były racje K - przygotowane przez jednego z członków grupy, na których mieliśmy "przeżyć" dwa dni. Okazały się sycące i w zupełności wystarczające ażeby solidnie się posilić w trakcie manewrów.

Manewry w Radzyniu Podlaskim - październik 2014