Reed Pelfrey

Reed pelfrey urodził się 17 stycznia 1921 roku w Breathett County, w stanie Kentucky.

13 maja 1939 roku wstąpił do Gwardii Narodowej w Camp Shelby w stanie Mississippi. 17 stycznia 1941, w dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin, wstąpił do amerykańskiej armii.

Reed Pelfrey

W tym samym roku ukończył szkołę dla żandarmerii wojskowej (Military Police) - Harrisburg Vocational School. Służył w kompanii D, 729go Batalionu Żandarmerii Wojskowej (D/729th Military Police Battalion). Rok później zdał egzaminy do szkoły dla kandydatów na oficerów (żołnierze Ci wywodzili się z szeregowych i podoficerów). W 1943 roku uzyskał promocję na stopień podporucznika (2nd Lieutenant). Następnie służył w kompanii B, 44go Pułku, 12tej Dywizji Pancernej. 14 czerwca 1943 roku ukończył szkolenie spadochronowe w Fort Benning.

Samolot #1

Pathfinder Stick #1, 502nd PIR
Źródło: Jeff Moran: American Airborne Pathfinders in World War II

2nd Lt. Reed Pelfrey, Pathfinder Stick #1

2nd Lt. Reed Pelfrey
Źródło: Jeff Moran: American Airborne Pathfinders in World War II

Pelfrey skakał jako czternasty z samolotu, którym leciała drużyna Franka Lillyman'a. Po wykonaniu swoich zadań jako pathfinder (służył w drużynie ubezpieczenia) powrócił do kompanii H/502. 11 czerwca wziął udział w szarży na bagnety poprowadzonej przez podpułkownika Roberta Cole'a, dowódcę trzeciego batalionu w 502nd PIR oraz walki o "Cabbage Patch". Pelfrey, podobnie jak wielu innych, miał osobiste problemy z podpułkownikiem Cole'em, których wynikiem, po powrocie z Normandii w lipcu 1944 roku, była decyzja o przejściu do OSS (Office of Strategic Services) wraz z przyjacielem, porucznikiem Edwardem Provost'em. W sierpniu 1944 roku, obu wysłano na pierwszą misję. Zostali zrzuconeni w pobliżu Paryża w celu nawiązania kontaktu z FFI (Forces Françaises de l'Intérieur). Następnie opuścili ETO (European Theater of Operations) - zostali wysłani do Waszyngtonu. Ich kolejna misja miała się odbyć na Dalekim Wschodzie - CBI (China Burma India Theater). Zrzucono ich w Chinach, w okolicach Szanghaju. Celem misji był sabotaż - wysadzenie pobliskiej linii kolejowej.

Ze służby odszedł w czerwcu 1952 roku.

Reed Pelfrey

Reed Pelfrey

Reed Pelfrey

Reed Pelfrey (pierwszy z lewej)

Reed Pelfrey

Reed Pelfrey

Poniżej wywiad z Reedem Pelfrey'em nagrany 1 października 2011 roku w Currahee Military Museum, Toccoa, Georgia.

Ku pamięci
Reed Pelfrey
17.01.1921 - 29.01.2013

Reed Pelfrey, 1st Lt, 502nd PIR, D-DAY Pathfinder, OSS

Odznaczony

Bibliografia: